Poznaliśmy "Przodowników ortografii"
17 maja odbyła się uroczystość podsumowania oraz wręczenia nagród w II edycji Dyktanda z Języka Polskiego dla Obcokrajowców "Przodownik ortografii".
W tegorocznej edycji udział wzięło 49 uczestników. Byli to obywatele Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Armenii, Uzbekistanu i Mołdawii.
Konkursanci zmagali się z tekstem, który dotyczył historii łódzkich tramwajów. Jak dostrzega pomysłodawca i organizator wydarzenia, Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego oraz języka polskiego jako obcego, tegoroczne dyktando okazało się łatwiejsze, niż w zeszłym roku. Prace były na bardzo wysokim poziomie, a wyłonienie zwycięzców było trudne. Decydowały pojedyncze błędy.
Najwięcej problemów uczestnicy mieli z pisownią nazw własnych, takich jak: park Helenów, Stary Cmentarz czy plac Reymonta. W tym ostatnim, zamiast "y" pisali "j". Wiele problemów sprawiła również pisownia drugiej wojny światowej.
I miejsce zdobyli
- Anhelina Nosal ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi oraz
- Svitozar Buben z technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi.
II miejsce zdobyli
- Walerija Kantanist z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego,
- Bohdan Kutsokon z XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi,
- Veronika Hatilova ze Szkoły Podstawowej nr 138 w Łodzi,
- Stephania Yefimchyk ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Łodzi.
III miejsce zdobył
- Vitalij Bobalo ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łodzi.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, vouchery na termy do Uniejowa, voucher do Kuchni Kazachskiej oraz wejściówkę do pokoju zagadek.
Wydarzenie uświetnił występ śpiewaczki operowej oraz nauczycielki śpiewu akademickiego - Natalii Bohdanovich, która do Polski przyjechała z Połtawy, na Ukrainie. Artystka wykonała pieśń "Czornobrywci" (pol. "nagietki") do muzyki Władymira Wermenycza, tekst Mikołaja Syngaiwskiego oraz utwór "Czerewyczki" (pol. "buciki").